Aleksandra Kurzak (37 l.) - gwiazda o międzynarodowej renomie, najbardziej znana na świecie polska śpiewaczka operowa, sopran najwyższej klasy, Jako pierwsza Polka w historii wokalistyki podpisała ekskluzywny kontrakt fonograficzny z wytwórnią Decca Classics. W 2009 roku uzyskała dyplom doktora sztuki muzycznej.
W życiu prywatnym jest związana ze słynnym francusko-włoskim tenorem Roberto Alagną, którego poznała w 2012 roku czasie pracy nad przedstawieniem Napój miłosny Donizettiego w Royal Opera House w - mają półtoraroczną córkę Malenę, mieszkają naprzemian w Warszawie i pod Paryżem.

Urodziła się w Brzegu Dolnym 7 sierpnia 1977 roku. Wychowała się we Wrocławiu, w rodzinie muzyków: jej mama Jolanta Żmurko, jest sopranistką, solistką Opery Wrocławskiej, ojciec Ryszard Kurzak jest waltornistą i wykładowcą na wrocławskiej Akademii Muzycznej. Już jako mała dziewczynka przebywała często za kulisami opery i znała na pamięć wiele arii. W wieku 7 lat rozpoczęła naukę gry na skrzypcach i fortepianie. Ukończyła klasę skrzypiec w Szkole Muzycznej I i II st. im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu. Mama była jej pierwszą nauczycielką śpiewu, a decyzję, że będzie zdawała na Wydział Wokalny Wrocławskiej Akademii Muzycznej, podjęła tuż przed maturą. Studia ukończyła z wyróżnieniem, naukę kontynuowała w Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu i w Międzynarodowym Studiu Operowym przy Staatsoper w Hamburgu.

Po raz pierwszy na scenie pojawiła się podczas studiów w roli Zuzanny w Weselu Figara Mozarta na scenie Opery we Wrocławiu, u boku swojej mamy Jolanty Żmurko. Od 2001 do 2007 roku była związana ze Staatsoper w Hamburgu, przez pierwsze dwa sezony w Międzynarodowym Studiu Operowym, a później jako solistka tej opery. W 2004 roku  zadebiutowała na dwóch najbardziej prestiżowych scenach operowych świata: Metropolitan Opera w Nowym Jorku i Royal Opera House Covent Garden w Londynie. Występowała na scenach największych teatrów operowych, m.in. Wiener Staatsoper, Theater an der Wien , Opera Bastille w Paryżu, Teatro alla Scala w Mediolanie , Deutsche Staatsoper oraz Deutsche Oper w Berlinie, Bayerische Staatsoper w Monachium, Opernhaus w Zurychu, Teatro La Fenice w Wenecji, Teatro Regio di Torino,  Arena di Verona, Lyric Opera House w Chicago, Los Angeles Opera, Seattle Opera, San Francisco Opera, Théâtre des Champs-Élysées w Paryżu, Teatro Real w Madrycie, Gran Teatre del Liceu w Barcelonie, czy Festiwal w Salzburgu.

Aleksandra Kurzak jest laureatką konkursów wokalnych w Warszawie, Helsinkach, Barcelonie i Kantonie oraz zdobywczynią wielu prestiżowych nagród. Dwukrotnie otrzymała stypendium Ministra Kultury i Sztuki oraz stypendium fundacji Crescendum Est-Polonia Aleksandra Gudzowatego. Otrzymała również nagrodę Prezydenta Wrocławia, Wojewody Dolnośląskiego, oraz Wrocławską Nagrodę Muzyczną. W 2015 roku otrzymała International Opera Awards 2015 oraz została laureatką BACHTRACK OPERA AWARD  zostając najlepszą śpiewaczką mijającego sezonu.

To, co zachwyca w kreacjach Kurzak, to przede wszystkim lekkość i radość śpiewania. Ta lekkość wynika z precyzyjnie przygotowanego warsztatu. Nienaganna dykcja, gra emocji, żonglowanie nastrojami. Kurzak potrafi nas przekonać do każdej postaci, nieważne, czy tragicznej, czy filuternie zalotnej. A przy tym nigdy nie traci nic ze swego uroku.
Jacek Hawryluk, „Gazeta Wyborcza”

Taką skalą środków wyrazu może się popisać jeden śpiewak na tysiące. Giętka, swobodna koloratura ze zdolnością do wycieczek ponad wysokie "c" piano, siła i dźwięczność głosu w całej skali, dramatyzm i umiejętność wykorzystania barw przybrudzonych, na granicy recytacji – wszystko spojone niezliczonymi odcieniami łączącymi skrajności we wspaniałą całość.
Gazeta.pl

Sceny operowe, na których występowała Aleksandra Kurzak:

Royal Opera House Covent Garden w Londynie
Metropolitan Opera w Nowym Yorku
Staatsoper w Hamburgu
Teatr Wielki Opera Narodowa w Warszawie
Teatr Wielki w Poznaniu
Opera Nova w Bydgoszczy
Deutsche Staatsoper Unter den Linden
Deutsche Oper w Berlinie
Bayerische Staatsoper w Monachium
Opera Narodowa w Helsinkach
Welsh National Opera w Cardiff
Opernhaus w Zurychu
Teatro Regio w Parmie
Teatro Massimo w Palermo
Teatro Massimo di Bellini w Katanii
Teatro La Fenice w Wenecji
Teatro alla Scala w Mediolanie
Teatro Regio di Torino
Arena di Verona
Lyric Opera House w Chicago
Los Angeles Opera
Seattle Opera
San Francisco Opera
Théâtre du Capitole w Tuluzie
Théâtre des Champs-Élysées w Paryżu
Opera Bastille w Paryżu
Palau de les Arts w Walencji
Teatro Real w Madrycie
Festiwal mozartowski w A Coruña
Gran Teatre del Liceu
Festiwal w Salzburgu
Theater an der Wien
Wiener Staatsoper

Więcej informacji o Aleksandrze Kurzak:
http://culture.pl/pl/tworca/aleksandra-kurzak
http://aleksandrakurzak.com/
http://culture.pl/pl/artykul/znamy-laureatow-the-international-opera-awards
http://kulturaonline.pl/doskonaly,debiut,aleksandry,kurzak,dla,decca,tytul,artykul,11672.html
http://www.polmic.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=916%3Aaleksandra-kurzak-podpisaa-kontrakt-fonograficzny-z-decca-classics&Itemid=50&lang=pl

O koncercie

Czegoś takiego jeszcze nie było!
Połączenie dwóch żywiołów, nadzwyczajny  koncert  z udziałem Aleksandry Kurzak i Krzysztofa Cugowskiego. Całość uzupełni wielka orkiestra symfoniczna Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu pod batutą Jerzego Koska, a reżyserią i artystyczną opieką zajmie się dyrektor artystyczny Filharmonii Sudeckiej Tomasz Janczak.

Koncert odbędzie się 27 września we wrocławskiej Hali Stulecia. Będzie to superprodukcja z udziałem Filharmonii Sudeckiej oraz chóru Filharmonii Lubelskiej. Na wielopoziomowej scenie wystąpi w sumie ponad 120 osób.

Będzie to muzyczne święto nie tylko dla koneserów muzyki operowej. Artyści wykonają hity operowe, operetkowe, musicalowe a utwory kojarzone z Krzysztofem Cugowskim usłyszymy w specjalnie na ten koncert stworzonych aranżacjach na orkiestrę symfoniczną. Absolutną nowością jednak będą oryginalne duety, których w takim składzie nigdy wcześniej i być może później nie będzie szansy usłyszeć, zobaczyć i przeżyć.
Nigdy wcześniej nie spotkaliśmy się z takim połączeniem – najwyższej światowej klasy śpiewaczka operowa wspólnie z niesamowitym głosem polskiego rockmana- legendy stworzą niesamowite wydarzenie. Dodając do tego akompaniament Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Sudeckiej,  partie chóralne oraz oprawę wizualną można powiedzieć tylko jedno – czegoś takiego jeszcze nie było!